Každý, komu záleží na tom, aby si zvolil z finančního hlediska tu nejlepší nabídku, by se měl naučit důkladně počítat. To je základ. https://www.csfd.cz/film/213186-zaklad-rodiny/prehled/ Jestliže matematika nepatřila mezi vaše oblíbené předměty, měli byste si z ní odnést alespoň několik jednoduchých a praktických znalostí, mezi které patří třeba trojčlenka anebo počítání procent. Bude se vám to hodit například v situaci, kdy požádáte o půjčku. Anebo přesněji řečeno – ještě před tím, než o ni požádáte.
Základem úspěšného výběru je mít přehled o podmínkách jednotlivých nabídek, a důkladně si spočítat, kolik vás to bude stát.
Nezřídka se stává, že se ty nejméně příznivé nabídky tváří jako suverénně nejvýhodnější. Častý je případ, kdy má půjčka až podezřele nízkou úrokovou míru. Ale lidé se na úroky dívají nejvíce ze všeho, takže se snadno nechají opít rohlíkem. Přitom kdyby si spočítali, kolik peněz za zvolenou půjčku zaplatí za celou dobu splatnosti úvěru, a to včetně poplatků a sankcí, tak by zjistili, která nabídka je skutečně ze všech nejvýhodnější.
Potíž je v tom, že mnoha lidem dělá potíže vzít do ruky kalkulačku – zkrátka nevědí, co mají počítat, na co se zaměřit, a jak to udělat. V takovém případě může pomoci ještě jedno řešení – předem připravená kalkulačka americké hypotéky, anebo jiného úvěru, která je volně k mání na internetu. Minimálně tento nástroj je dobré použít.
Kdyby lidé uměli počítat, dlužníků by bylo mnohem méně
Pes je ovšem zakopán už v tom, že si mnozí lidé myslí, že jim někdo dá peníze, a oni mu je postupně vrátí – někdy později, až je budou mít. Zkrátka si neuvědomují, že půjčka je placené zboží, jako kterékoli jiné, jenže v tomto případě ještě mnohem dražší. Nejenže musíme vrátit, co jsme si půjčili, ale ještě za to zaplatíme mnoho peněz navíc.
Takže pokud nemusíte, tak si žádné peníze nepůjčujte. A pokud musíte, předem si všechno důkladně spočítejte!