Obkladový porfyr
Kámen porfyr je skvělou volbou pro obklady stěn v interiéru i v exteriéru, zvláště krásně vyniká u staveb, které se ladí do stylu horských dřevěnic, penzionů a rodinných domů, kde vystupují kromě hladké bílé či krémové fasády i dřevěné prvky trámoví, okenních špalet, arkýřů, balkonů, a teras. Kámen porfyr má velmi pěknou povrchovou strukturu a barevnost, kde převládají šedavé odstíny s příměsí světle hnědé až do oranžova. Na stěnách domů působí majestátně, vytváří luxusní dojem a především dodává celému objektu přirozené vzezření, které zapadá do okolní přírody.
Obkládat porfyrem lze mimo jiné i krby, vnitřní zděné komíny, části stěn, různé výklenky a velmi zajímavě vynikne i ve společenských prostorách, jako jsou např. horské restaurace ve vyšších polohách, dostupné v rámci turistického ruchu.
Porfyr na podlaze
Kdo uvažuje o vytápění v podlaze, měl by se alespoň zamyslet nad tím, zda nevyužít vlastnosti přírodního kamene i v tomto směru. Podlahové vytápění je výhodné v tom, že se lépe udržuje teplo u země, což je problematické u přímotopů nebo radiátorů. Můžete jej využít i v kombinaci s ohřevem vody v zásobníku prostřednictvím krbové vložky a zvýšit tím komfort pobytu v obytné místnosti.
Vyhřátý kámen na podlaze dobře akumuluje teplo a postupně jej předává svému okolí, můžete se tu klidně v zimě procházet naboso a nebudete si doma připadat, že je vám zima od nohou. Chůze naboso po kamenech je navíc zdravá i s ohledem na stimulaci reflexních bodů na chodidlech.
Kamenná dlažba je pochopitelně velmi trvanlivá, je to lepší volba v tomto směru ve srovnání s keramickou dlažbou, plovoucí podlahou, vinylem či masivním dřevem. Můžete ji i extrémně zatížit nábytkem a procházet se po ní v obuvi. Odolá i pádu těžších předmětů, což oceníte např. v kuchyni, kde vám může na zem upadnout nějaké nádobí.