V současné době už dávno neplatí, že muž vydělává více než žena.Často mají příjmy srovnatelné. Teoreticky by to mělo vést k tomu, aby rodiny dosahovaly vyšší životní úrovně, než tomu bylo kdykoli v minulosti. Ve skutečnosti to ovšem často vede k sobectví a k tomu, aby každý vedl svou kasu. Často se partneři složí na nájem a na společnou stravu a zbytek si nechá každý sám. Ani společně nespoří. To ovšem určitě není dobře. Partneři by měli mít společnou kasu, peníze by měli dávat dohromady, samozřejmě s tím, že si každý z nich nechá dostatečné „kapesné“. Nezřídka totiž dochází k situaci, kdy žena odchází na mateřskou a najednou nemá plat. Její partner je navyklý na to, že si své peníze nechává a ani mu nedojde, že jeho manželka z malé mateřské živí celou domácnost, zatímco si užívá.
Nejčastější důvod k rozchodu
Je dokázáno, že problémy s penězi patří mezi nejčastější důvody rozchodu. Také je dokázáno, že na toto téma se jen obtížně mluví. Pro současné partnery například žádné tabu mluvit o sexu, ale mluvit o penězích činí mnoha lidem problémy. Proto si dovolíme pár rad.
- Domluvte seo tom, jak budete společně hospodařit hned, co začnete společně žít
- Uvědomte si, že partnerství je vztah založený na spolupráci a odevzdávání. Každý má právo na to nechávat si část peněz, ale společná pokladna má vždy přednost. Pokud to tak nebude, v dobách, kdy se bude po finanční stránce hůř dařit, můžete očekávat krizi.
- Odkládejte společně penízena horší časy, aby Vám vznikla rezerva.
- Nestyďte se o penězích mluvit společně. Když si potřebujete pořídit nákladnější věc, promluvte si o tom s partnerem i partnerkou, i přesto, že si to můžete úplně v klidu domluvit.
- Veďte si společně domácí účetnictví.
Zajímavý článek na toto téma najdete například také tady: .