Jak se získává kakaová hmota

Není pochyb o tom, že čokoládu miluje snad každý z nás. Ať už se jedná o bílou, mléčnou, nebo hořkou, s oříšky nebo bez, každá si najde svého konzumenta. A není divu, její sladká chuť nám učarovává již po staletí.

Jak se však dostane až na náš stůl? Základem je kakaová hmota. Ta se získává z plodů stromu Theobroma Cocoa, kakaovníku pravého. Jeho semena jsou rozdrcena, upražena a smíchána s nejrůznějšími přísadami, aby vznikla čokoládová hmota, která je posléze nalita do formy. Zde se nechá ztuhnout, zabalí se a zasílá do obchodů.

kakao1

Faktem je, že čokoláda je poněkud kontroverzní potravinou. Na jednu stranu má příznivé účinky na naše zdraví, a to především ta s vysokým obsahem kakaa. Ty je naštěstí i u nás dnes již možné zakoupit na poměrně příznivé ceny.

Na druhou stranu je fakt, že zvláště ty méně kvalitní obsahují poměrně velký podíl cukrů. Avšak ani ta kvalitní se bez nich neobejde. Častá konzumace ve velkém množství tedy může mít za následek zvýšení hmotnosti a zdravotní problémy s tím spojené.

To však není vše, k čemu se kakaová hmota využívá. Není třeba jmenovat kakao, ale najdeme ji i v dalších výrobcích. Stačí si jen vzpomenout na nejrůznější čokoládové či kakaové polevy, zdobení, prášky a podobně.

kakao2

Otázkou je, zda si můžeme tuto hmotu vyrobit i sami doma. Odpověď zní ano, můžeme. Pěstování kakaovníku je sice v našich podmínkách náročné a jen málokdo jej zvládne, nehledě na to, že vypěstovat plody je prakticky umění.

Avšak v mnoha obchodech se již dnes dají zakoupit čerstvé kakaové lusky nebo i samotná semena. Nic nám tedy nebrání si je koupit, najít si recept či návod, jak je nejlépe zpracovat a pustit se do toho. Odměnou vám bude vlastní zdravá čokoláda či kakao, které bude radost pít. A věřte, že vám bude chutnat mnohem lépe, než to z obchodu. Koneckonců jste si jej vyrobili sami.