Každý, kdo má tu možnost, si zvolí za své zaměstnání to, co mu nejlépe vyhovuje nebo co mu aspoň nejméně nevyhovuje. A to v mnoha ohledech, mezi nimiž však vždy dominuje otázka finančních prostředků, jež se za takovou práci nabízejí. Peníze jsou tu prostě zásadního významu. Nikdo nevezme ani tu práci, která by mu byla potěšením, pokud tato není dostatečně dobře honorovaná, a naopak leckdo přimhouří oko nad stinnými stránkami profese, která mu nabízí tučnou výplatu.
O peníze jde zkrátka až v první řadě. A nikdo nevezme žádné zaměstnání, dokud neví, kolik za něj dostane zaplaceno. Jenže ani poté, co je člověku jeho mzda sdělena, není nejednou jasno. A sice proto, že nabídne-li zaměstnavatel zaměstnanci nějakou hrubou mzdu, je třeba si z této ještě vypočítat mzdu čistou, aby zaměstnanec věděl, kolik že mu to skutečně hodí.
Zatímco totiž zaměstnavatel nabízí vyšší hrubou mzdu, zaměstnanec dostane až nižší mzdu čistou.
Že je to lumpárna ze strany takového zaměstnavatele? Věřte mi, že není. Zaměstnavatel prostě potvrdí, kolik on svému zaměstnanci nabízí. Jenže na této nabídce se pak přiživují ještě stát, zdravotní pojišťovna a někdy třeba i exekutoři, kteří jsou právě za tím, že zaměstnanec dostane méně. Dani z příjmu, sociálnímu a zdravotnímu pojištění a případně exekučním srážkám se tu zkrátka nedá uniknout.
A protože zaměstnanec potřebuje aspoň hrubou představu, kolik peněz skutečně získá na své živobytí, je třeba si takové mzdy přepočítat. A jak se přepočítá čistá mzda na hrubou nebo ještě daleko častěji hrubá mzda na čistou? Nejjednodušší je, když se k tomuto účelu použije internetová kalkulačka, která právě toto umí. Protože ta je k dispozici komukoliv a její použití je natolik jednoduché, že si s tím poradí každý. A nikdo se nemusí ani těšit na to, co nedostane, ani se modlit, aby mu z hrubé mzdy zbylo dost aspoň na holou existenci.