Ač si to mnozí z nás nechtějí připustit, peníze potřebuje ke svému životu každý z nás. Koneckonců právě za ně si kupujeme jídlo, oblečení i další nezbytnosti a jimi platíme nájem či energie. U chudších rodin se pak stává, že se do práce musí zapojit i studující členové domácnosti. Nebo si zkrátka chtějí o prázdninách vydělat nějaké peníze, aby si mohli koupit vytouženou věc.
Ať tak či tak, faktem je, že až do osmnácti let nemohou být zaměstnáni na klasický pracovní poměr. Co však mohou udělat, jakmile jim je alespoň patnáct let, je najít si brigádu. Faktem je, že v tomto ohledu je možností poměrně dost, od výpomoci v supermarketech přes sezónní práce na polích po roznášení letáků.
To vše zní skutečně dobře. Je to příležitost si vydělat a něco se přiučit. Navíc pokud si ji najdou v oboru, ve kterém budou chtít později pracovat, získají tak cenné zkušenosti. Avšak má to i stinnou stránku věci, na kterou narazí hned každý: platy brigádníků https://nebankovnihypoteky.net/platy-brigadniku/ jsou skutečně nízké.
Má to samozřejmě svůj důvod: brigády nejsou určeny k tomu, abychom si jimi vydělávali na živobytí, ale pouze jako dočasný přivýdělek například pro studenty nebo pro matky na mateřské dovolené. Je tedy jasné, že výše platu tomu bude odpovídat.
I zde je však klička: v mnohých brigádách se používá výkonová mzda, nikoliv hodinová. Tak si člověk může vydělat lepší peníze, pokud se tedy opravdu snaží. Avšak ani tato částka obvykle nepřekročí plat člověka na minimální mzdě.
Je také jasné, že firmy nebudou svým pracovníkům platit víc, než musí. U brigádníků to platí dvojnásob, koneckonců jsou tam obvykle jen dočasně, a pokud chtějí odejít, je tu dalších dvacet, kteří jejich místo s nadšením vezmou. Ke zvyšování tedy není důvod.
Je tedy dobré brát brigádu jako to, co je: možnost přivydělání peněz jednoduchou prací, kterou by obvykle zvládla i cvičená opice. Berme to tak a nepočítejme, že tak zbohatneme. Ale jak se říká, každá koruna dobrá.